עיצוב ותכנון חדר הארונות

עיצוב ותכנון חדר ארונות
טיפ:  התאימו את עומק הארון לפונקציה שהוא משמש

איך אתם מגדירים את עצמכם, אגרנים כפייתיים או זורקים אובססיבים? אם אתם מהסוג הראשון, אלו שלא מסוגלים לזרוק גרב, גם אם כבר במלחמת יום כיפור היו בה חורים, עזבו. סיגרו. חפשו איזה פורום אגירה. אין לכם תקומה. אף קואצ'ר לחיים לא יצליח לגרום לכם להיפטר מהמזבלה. אז בטח לא אני. חבל על התיסכול.
מהסוג השני? או! אתם בכלל לא צריכים את הטור הזה. זה אצלכם בדם. הארון שלכם מסודר עד בכי, מקופל, לפי צבעים, סוגים, קיץ חורף, טור קטן לסתיו, הגרביים עומדות בשלשות, והתחתונים מגוהצים.

אז למה אני טורחת בכלל? נו, לכל השאר… אלו שמתים להיות מסודרים, אין להם מושג מה זורקים ולמה, או לאן דוחפים את כל כובעי הצמר האלו ששייכים בכלל לחורף באירופה והתגלגלו אליהם לארון מתוך תקווה לימים מושלגים יותר.

אז איך משתלטים על הדבר הזה שנקרא חדר ארונות, ואני מדברת על חדר ארונות, כן? לא על המטר עשרים על מטר ושמינית שהקבלנים מכנים היום חדר ארונות, רק כדי שיוכלו לטעון שיש לכם סוויטת הורים… על אלו וותרו מראש צרפו את השטח לחדר הרחצה של ההורים או לחדר השינה והעדיפו ארון בגודל מלא.

צעד ראשון, עוד לפני שנכנסתם לחדר הארונות וותרו על הדלת והסתירו את הפתח בוילון. התרגיל הקטן הזה יעניק מרחב פנימי רב יותר בתוך חדר הארונות, ויפתור אתכם מהכניסה, סגירה, סיבוב מאחורי הדלת, צעד הצידה, פתיחה, יציאה… רק כדי לחפש חגורה.

צעד שני, תכנון קפדני. ערכו רשימה ובה סוג וכמות האיחסון לו אתם זקוקים: אתם מעדיפים לקפל או לתלות את בגדיכם? לכמה מוטות תליה תזדקקו?
תליה קצרה לחולצות ומכנסים מקופלים ותליה ארוכה לשמלה ומעילים ארוכים (בדרך כלל כ-50 ס"מ רוחב לתליה ארוכה יספיקו). ארון התליה זקוק ל-60 ס"מ עומק, אם יש לכם הרבה מעילים או חליפות לגבר כדאי לתת להם אפילו 65 ס"מ עומק.
לכמה מדפים אתם זקוקים? המדפים משמשים לבגדים מקופלים, מצעים ומגבות (אפשר להסתפק ב-45 ס"מ עומק לארון זה, ולהרוויח מרחב גדול יותר בחדר הארונות), קחו בחשבון בגדי קיץ וחורף, בחדר ארונות מספיק גדול אין צורך להחליף בין העונות, אפשר להשאיר את כל הבגדים נגישים בנוחות.

כדאי לתכנן מגירות רבות לשמירה על הסדר: גרביים, תחתונים, חזיות, גרביונים, מגירת חורף לכובעים צעיפים וכפפות (אולי בכל זאת תגיעו לפאריז השנה?), גם מגירת התרופות יכולה למצוא את מקומה כאן הרחק מהחום והלחות שבחדר האמבטיה.
לא לשכוח להכפיל את כמות המגירות בשניים: לו ולה, מנסיוני לו מספיקות שלוש מגירות, ולה אף מגירה בעולם לא תספיק…. ובמספרים 3 לו, 7 לה (במקרה הכי גרוע תמיד תוכלי להשתלט לו על שתיים). ובכלל, כדאי להקצות שטח נפרד בארון לו ולה, כדי שיהיה לה לאן לפלוש. אם המגירות גדולות אפשר לחלק אותן בחלוקה פנימית על ידי מחיצות בנויות או על ידי סלסילות פלסטיק קטנות.

אם ארון הנעליים שלכם ממוקם גם הוא בחדר הארונות, זיכרו ש-25 ס"מ עומק מספיקים (אלא אם התברכתם בכף רגל מידה 50). חלקו את הארון למדפים רבים. סנדלים לא זקוקים ליותר מ-8 ס"מ גובה, למגפיים לעומת זאת כדאי להשאיר 45 ס"מ או להשכיב אותן.אני שומרת את כל הנעליים שלי בקופסאות שבהן הן נקנו, ובכך שומרת על צורתן ומאריכה את חייהן, המצטיינים יצלמו כל זוג נעליים וידביקו את התמונה על חזית הקופסא. או ישתמשו בקופסא שקופה ייעודית. אבל אם תשאלי אותי, אם את לא זוכרת איזה נעליים יש לך בקופסא, מתי רכשת אותן, כמה עלו, מה היתה ההנחה, או כמה קילומטרים צעדת עבור המידה המתאימה במנהטן המושלגת, את לא ראוייה להן.

אני תמיד משאירה בארון מדף נוסטלגי אחד. הוא מאחסן בגדים שלא נלבשו כבר המון זמן, אבל עדיין קשה לכם לזרוק. אורך חיי הבגדים על מדף זה הוא שנה אחת בלבד. אם אחד הפריטים נלבש יחזור חזרה למקומו, אם העלו אבק – להיפרד מהם. ויקירתי, כריות הכתפיים של שנות השמונים, גם אם הן חזרו אצל מעצב הזוי או שניים, עלייך הן באמת נראות זוועה. לזרוק!

אם יש לכם ארון קיר גדול בחדר השינה החלוקה הפנימית לא שונה, יש לתת את הדעת על ההעדפה האישית שלכם – תליה מול קיפול ועל כמויות הבגדים מכל סוג. גם תכנון הארונות בחדר הילדים לא שונה.גם שידת הטלויזיה יכולה לאחסן בגדים מקופלים, או לשמש כשידת מגירות. במקרה שבו אין מספיק מקום אחסון נגיש לכל עונות השנה, אפשר לאחסן בגדים ושמיכות נקיים ויבשים בלבד בקופסאות פלסטיק או שקיות אחסון ייעודיות מתחת למיטה או במחסן.

חשוב להאיר היטב את חדר הארונות, מעצב התאורה מיקי קורנבליט ממליץ על תאורת הלוגן בין אם שקועה בין אם חיצונית. תאורת הלוגן נותנת מסירות צבע הכי קרובות לגוון הטבעי של הבגד, כך שלא תלבשי סוודר אדום ותגלי מאוחר מידי באוטו בדרך לעבודה שהוא בעצם פוקסיה שממש לא מתאימה למגפיים שלך.

עוד טיפ קטן לסיום, במיוחד לבלגניסטים שמתקשים לשמור על ערמת בגדים מקופלת השתמשו בקופסאות פלסטיק שקופות אחת לכל סוג של ביגוד (חולצות טריקו שרוול קצר, גופיות וכד') כך שהבלגן ישאר קצת יותר מאורגן.ואל תשכחו – כל מה שלא לבשתם כבר שנתיים, גם לא תלבשו. ל-ה-ע-י-ף!!!

המאמר פורסם לראשונה באתר "החיים הטובים"