בחירת מיטה לפעוט

טיפ: מיטת מעבר יוצרת חלל גדול ומרווח בחדר הילדים ומתאימה עד כיתה א לפחות

הגענו לגיל המופלג של שנה וחצי או שנתיים, הילד גילה שבהנפת רגל אחת וטיפונת מאמץ הוא יכול לצאת מההסגר ואתם בפאניקה – מה קונים עכשיו? מיטת מעבר או מיטת נוער, מיטת יחיד או קומותיים? בהנחה שהעולל המשפחתי ישן במיטה שלו ולא בשלכם, והוא באמת זקוק למיטה, ולא למזרון שמונח ליד מיטת ההורים.

מיטת המעבר – בדרך כלל מיטה זעירה, בין 140 ל-160 ס"מ אורך על 70 או 80 ס"מ רוחב. עולל בן שנתיים לא זקוק ליותר מזה. המיטה בנויה בדיוק למידותיו הקטנטנות ועוטפת אותו בביטחון. גם מחירה זעיר בדרך כלל. והיא תשרת נאמנה ילד ממוצע עד לכיתה א' לפחות. וילד גבוה במיוחד עד גיל 5. רק הילדים הפרטיים שלי כנראה ימשיכו לישון בה עד גיל מצוות.

יתרונה הגדול, שאינה תופסת מקום רב בחלל החדר, ומשאירה מספיק מרחב משחק. היא נמוכה, וכשהגאון הפרטי שלכם יחליט להשכים אתכם ואת השכנים בחמש בבוקר, אתם יכולים להיות בטוחים שיעשה כן ללא פגע (אלא אם לא אספתם את הרכבת בליל אמש והוא יטוס עליה אל עבר הארון).

חסרונותיה של מיטת המעבר הוא עיצובה הפשוט, ואם קניתם חדר תינוק מעוצב ומתוחכם, תאלצו להתאמץ כדי שתתאים לחלל. במקרה כזה הייתי קונה מיטה לא צבועה ומתאימה אותה לסט הקיים. אפשר להוסיף למיטה דמויות עץ צבעוניות שקיימות היום בכל חנות יצירה או ליישם שבלונה על גב המיטה, להעתיק דמויות אהובות וכו'. ואפשר כמובן לשלוח אותה למצבעה בצירוף מגירה קטנה מהסט הקיים להתאמת גוון וסגנון צביעה.חסרון נוסף הוא הקושי במציאת מצעים בגודל מתאים. והפתרון הוא קיפול סדין ילדים סטנדרטי מתחת למזרן.

מיטת נוער – בדרך כלל מצוידת במיטה נוספת לאירוח וארגז מצעים או מגירות משחקים תחתיה, לעיתים גם וגם, וזה גם יתרונה הגדול. מידותיה נדיבות יותר 190 ס"מ על 80 או 90 ס"מ. והיא קיימת במגוון רחב מאוד של עיצובים ומחירים. מיטה זו יכולה להתאים עד גיל העשרה, או אז הם מתעקשים על ספת נוער צבעונית או מיטה וחצי לאירוח החבר'ה.

לפני שאתם דוחסים מיטה וחצי שתספיק עד האוניברסיטה ותחסוך לכם את כל שלבי הביניים כדאי למדוד את החדר המיועד, וזה נכון כמובן לפני קניית כל רהיט חדש. אם עדיין אין בחדר ארון, קחו בחשבון שבקרוב מאוד תזדקקו לאחד כזה והשאירו לו מקום. אם בחדר קיימת עדיין שידת החתלה או שידת משחקים וארגז משחקים או שניים, הוא כבר די עמוס וכדאי להשאיר כמה סנטימטרים פנויים על הרצפה למשחק, גם אם בנוסף קיים חדר משחקים. פעוטים מתבגרים בני ארבע אוהבים להזמין חבר לחדרם הפרטי למשחק שקט. עכשיו סמנו לכם על הרצפה את גודל המיטה החדשה ובדקו אם לא חסמתם את ארון הבגדים, את הכניסה לחדר או את מגירות השידה (אולי זה בדיוק הזמן להיפרד ממנה?).

כשיש יותר מילד אחד בחדר האפשרויות הן רבות עוד יותר.
שני אחים קטנים צמודים בגיל יכולים לזכות במיטת נוער נפתחת ומוקטנת למידות מיטת מעבר, או לשתי מיטות מעבר קטנות, למיטת נוער אחת נפתחת, או שתי מיטות נוער וכמובן גם לקומבינציות שונות של מיטת קומותיים: בה אפשר למקם את המיטות אחת מעל השנייה או בריש. יתרונה הגדול הוא החיסכון במקום. ואפשר למקם מתחת למיטת ריש ספרית אחסון או שטח לימוד ומשחק.

חסרונותיה לעומת זאת רבים – הילד בחדר המשותף לא זוכה לפינה שהיא רק שלו. קשה מאוד להחליף מצעים במיטה העליונה, ובשלב הגמילה הסיוט יכול להפוך למשימה לילית קבועה. קשה יותר לנחם ילד שמתקשה להירדם כשאי אפשר לשבת לידו, או סתם לכסות אותו בלילה בלי לעורר מהומה.חשוב לבדוק שהמיטה הגבוה לא ממוקמת בצמוד לחלון. והכי חשוב לקנות מיטה שאפשר להפרידה לשתי מיטות נפרדות בשלב מאוחר יותר, מבלי להזדקק לשם כך לשירותיהם של נגר ומצבעה.

אפשרות נוספת ופחות נפוצה היא מזרן רביצה שמונח ישירות על שטיח או על משטח פוטון נמוך, מזרן יחיד לכל ילד, או אחד גדול ומשותף לדוגלים בלינה משפחתית. יתרונו בעלותו הנמוכה, ובאפשרויות המשחק הגלומות בו. מצד שני, לך תרדים ילד שמקפץ בחדווה על המזרן.

בניינו, לא משנה מה תבחרו, הם תמיד יעדיפו להירדם דחוסים במיטת ההורים, יד ימין על הפרצוף של אמא ורגל שמאל חופרת בבטן של אבא. עד הצבא זה יעבור להם.